חפשו כל דבר:

מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

  לפרטים ולקביעת תור

  השאירו את הפרטים הבאים

   אבחון דיסגרפיה

   מהי דיסגרפיה ?

   אחת מלקויות הלמידה המוכרות היא דיסגרפיה. היא מאובחנת אצל מבוגרים ונוער ילדים, והיא מתבטאת בקושי לכתוב מילים, אם בסדר הנכון שלהן, אם בכתיבה לא ברורה ולא נוחה לקריאה על ידי אחרים, ואם בהפרדה לא נכונה בין המילים. כמו כן היא מקשה על האנשים שלוקים בה להתבטא. בדרך זו הם גם לא יכולים להביא לידי ביטוי את הידע שלהם או להשתלב במערכות החינוך והעבודה השונות, משום שכל מה שדורש מהם ביטוי בכתב מגלה שהם אינם מצליחים לעשות זאת.

   הם נדרשים גם לאמצעי הבעה אחרים ושונים, אולם כתיבה היא עדיין מיומנות נדרשת שעליהם לרכוש לצרכים רשמיים שונים ולו רק כדי להיבחן בבית הספר ולקבל ציונים. התסכול של אנשים כאלה גדול מאוד, אבל אפשר לאבחן אותם בתהליך נכון כך שיוכלו לפתור קושי זה בחייהם, בעזרת תכנית טיפולית מקצועית שמותאמת לילד או למבוגר.

   חשיבות הטיפול ואבחון דיסגרפיה

   מלבד ההרגשה השלילית אצל ילדים הסובלים מדיסגרפיה, בשל השוני שביניהם לבין ילדים אחרים, התסכול שנוצר אצלם מוביל לפגיעה בערך העצמי ובדימוי העצמי. הקשיים המתמשכים מעצימים את התסכול ומורידים את המוטיבציה להצליח להתגבר על כך. כלומר, לא רק הקושי הקוגניטיבי הוא הבעיה אלא גם הקשיים הרגשיים שנובעים כתוצאה מכך.

   הליווי האישי שמעניקים לילדים אלה חשוב לאין ערוך כמובן, אבל גם השיטה שנוקטים בטיפול וכל אבחון דיסגרפיה. תכנית הטיפול המיוחדת לאנשים אלה מחייבת שימוש בחושים ובמיומנויות השונות שקיימות אצל האדם. לכן בשיטת מכון זרחין פיתחו את השיטה שנשענת על אינטואיציה וחיבור בין המטפל למטופל, תוך שימוש בחושים אחרים, זאת כדי לתקן ולסלק מכשולים שונים שהחשיבה של הילד מערימה עליו בדרך לכתיבה נכונה וקריאה.

   אפשר להתגבר על דיסגרפיה כאשר מצליחים לפתח מיומנויות חושיות אחרות שמצליחות לתקן על הנתקים הקוגניטיביים, ובשיטת מכון זרחין אפשר לשמוע על כך וללמוד עוד איך אפשר לעזור לילדים ולמבוגרים לתקן את הבעיה.

    

   אבחון דיסגרפיה לקות למידה

   בזכות אבחון דיסגרפיה, תקבלו שם לקשיים עמם אתם מתמודדים – ואף טיפול מקצועי לכך. לאורך תקופת הלימודים, אנו רוכשים כלים חשובים; הרגלים בתחומי דעת שיאפשרו לנו להפוך לבוגרים מצליחים ופעילים. עם זאת, ישנם תלמידים הנקלעים לקשיים במסגרת מערכת החינוך. החל מכתב יד קשה לקריאה, כתיבה איטית, שגיאות כתיב רבות, קשיים בביטוי עצמי בכתב ועוד – אם זיהיתם סימנים אלו אצל ילדיכם או אצלכם, צרו קשר עוד היום עם מכון זרחין. מכון זה הוקם ומנוהל על ידי מיכאל זרחין, מומחה בעל מוניטין מרשים בתחום האבחון והטיפול בבעיות דיסלקציה. כמו כן, צוות עובדי המכון מעניק טיפול בשיטה הוליסטית ייחודית. צרו קשר עוד היום וקבלו מענה מקצועי ומקיף.

   אבחון דיסגרפיה: לתת מענה מדויק

   כל הורה מתרגש למראה ילדיו הקטנים הנכנסים למערכת החינוך; כניסה למסלול מרגש ומעצים אשר יעניק לו כלים חשובים להמשך הדרך. בין אם מדובר בנוסחאות, חיבורים או שפות חדשות – התלמיד הצעיר ייחשף לאינספור תחומי דעת וירחיב את אופקיו.

   עם זאת, במקרים רבים ההורים והמורים יחדיו מזהים אצל תלמידים אלו קשיים; בעיות ומהמורות מגוונים לאורך לימודיהם. זיהיתם אצל אחד התלמידים העדר שמירה על הרווחים וגבולות השורה? הוא איננו מקפיד על עיצוב נכון של אותיות? האם הוא כותב באיטיות רבה? או שמא הכתיבה מתבצעת בכיווניות הפוכה? בין אם מדובר בסימנים אלו או אחרים, חשוב ביותר להיות ערניים אליהם.

   במילים אחרות, בזכות ערנות זו תוכלו לשלוח את התלמידים לאבחון דיסגרפיה. מטרתו של אבחון זה הוא לתת מענה לילד או הנער הנאבק בקשיים, לתת שם לקשיים אלו וכמובן – להכין תכנית טיפול מדויקת עבורו.

    

   אבחון דיסגרפיה במכון אבחון: ליווי מקצועי שלב אחר שלב

   חשיבותו של הביטוי העצמי על הכתב הוא משמעותי וקשה להסתדר בלעדיו. אתם או ילדיכם מתמודדים עם קשיים אלו? כדי לקבל אבחון כמו גם אסטרטגיית פעולה להמשך דרככם, מומלץ ביותר לפנות מכון זרחין. החל ממיומנויות חושיות שונות ועד תיקון הנתק הקוגניטיבי – צוות המומחים של המכון ילווה אתכם שלב אחר שלב עד לתוצאה הרצויה.

   מה זה דיסגרפיה ואיך מאבחנים?

   גברים ונשים שסובלים מדיסגרפיה מדווחים על לקות למידה שבאה לידי ביטוי בקושי משמעותי בכתיבה. דיסגרפיה היא הפרעה התפתחותית-קוגניטיבית שמתגלה לרוב כבר בשלב הילדות. ההפרעה באה לידי ביטוי ביכולת נמוכה בתחום הכתיבה. ניכר פער משמעותי בין יכולת הכתיבה של ילד עם דיסגרפיה לבין יכולת כתיבה של ילד בעל התפתחות תקינה.

   תסמינים של דיסגרפיה

   1. כתב יד לא קריא
   2. ריווח לא עקבי בין מילים ואותיות
   3. תכנון מרחבי לקוי
   4. קושי משמעותי בכתיבת חיבורים
   5. שגיאות כתיב רבות
   6. אי יכולת לכתוב ולחשוב בו זמנית
   7. היפוך של אותיות והברות
   8. כתיבה בכתב ראי

   מצב של דיסגרפיה מוכר כלקות למידה. לקוי למידה עם דיסגרפיה שאינו מטופל נכון יתקשה להגיע להישגים אקדמיים. הבשורה הטובה היא שאפשר וצריך לטפל בדיסגרפיה. אבחון מוקדם ככל האפשרת של לקויות למידה הכרחי לשיפור היכולות והעלאת הביטחון העצמי.  לקוי למידה שיש לו דיסגרפיה צפוי להזדקק לתהליך טיפולי מתמשך, חשוב להתחיל בטיפול מוקדם ככל האפשר בכדי למנוע את הגדלת הפער בין היכולות של הילד לבין אלו של בני גילו.

   מה זה דיסגרפיה

   מה גורם לדיסגרפיה?

   אם הקריאה של הילד משובשת והכתיבה אינה משתפרת חרף תרגול רב – כדאי לפנות לאבחון. אחיזה מסורבלת או לא שגרתית של כלי כתיבה מדליקה גם כן נורה אדומה. אם כבר לאחר כתיבת 3-4 משפטים היד כואבת ומתעייפת – כדאי להתקשר אל מכון זרחין. חוקרים שערכו מחקרים בדיסגרפיה טוענים שהגורם הראשי לבעיה הוא מרכיב גנטי. בעיות התפתחות טרום לידה עשויות להוות גורם סיכון.

   אבחון לקוי למידה

   דיסגרפיה אפשר לאבחן בגיל צעיר וגם בגיל מבוגר. לקוי למידה שלא אובחן כראוי בילדותו מוזמן לפנות אל מכון זרחין לטובת אבחון מקצועי וטיפול. לרוב, דיסגרפיה מאובחנת בגילאים מבוגרים יחד עם לקויות למידה נוספות או הפרעות נוירו-התפתחותיות. אבחון מקצועי מקיף חיוני לקבלת תמונה קלינית מלאה כבסיס להרכבת תכנית טיפול יעילה. הפרעות קשב וריכוז מתלוות לעתים לדיסגרפיה ומחמירות אותה. יש קשר הדוק בין יכולת קשב לבין יכולת קריאה וכתיבה.

   דיסגרפיה מול דיסלקציה

   רבים מבלבלים בין דיסגרפיה לבין דיסלקציה וחשוב להבין שאלו הן שתי לקויות למידה נפרדות. דיסלקציה מלווה לעתים גם כן בקושי בכתיבה כך שהבילבול בין שתי האבחנות מובן. אבחון מדויק של כל לקות למידה חיוני להתאמת הטיפול הנכון והיעיל ביותר. אבחון של דיסגרפיה יש לבצע באמצעות אנשי מקצוע שמתמחים באבחון לקויות למידה. האבחון כולל בדיקות, הערכת רמת אינטליגנציה, בחינת יכולות אקדמיות, מבדקי קריאה וכתיבה, מבדקי שפה וגם אריתמטיקה.

    

   מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

    קידום אתרים קידום אתרים