חפשו כל דבר:

מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

  לפרטים ולקביעת תור

  השאירו את הפרטים הבאים

   דיסלקציה בכתיבה

   אנחנו רוצים שילדינו יצליחו בלימודיהם ויגיעו להישגים כמה שיותר גבוהים. אולם יש ילדים שנשארים מאחור בחומר הלימודים, ואינם מצליחים להשתלט על מיומנויות בסיסיות כמו כתיבה וקריאה. יש לכך סיבות שונות ולא כולם חייבות להיות לקויות למידה. היום ממהרים לקרוא לזה כך גם כאשר מדובר בפגם כלשהו בתהליך הלימוד של הילדים, ולאו דווקא בבעיה קוגניטיבית שממנה נובעת ליקוי הספציפי הזה.

   כדי להבין למה ילדים אינם מצליחים לרכוש את מיומנויות הכתיבה והקריאה, נדרש תהליך של בדיקה וניסוי, עוד לפני שמתחילים בתהליך האבחון. במקרים שבהם הילד עבר אבחון, וברור שמדובר בלקות למידה שקשורה לכתיבה, היא מוגדרת דיסלקציה בכתיבה.

   זוהי אחת מהלקויות שנמצאות בקבוצת הלקויות של דיסלקציה בכלל, והיא מתבטאת בקשיים בכתיבה בכלל וכתיבה נכונה בפרט. כך שהאבחון שלה יכול לעזור לילד להתחיל לקבל עזרה מקצועית, כדי שיוכל להתגבר על הקושי שלו.

   דיסלקציה בכתיבה: לקות קוגניטיבית

   לקויות למידה הן קוגניטיביות, ויש להתייחס אליהן כך. המטרה היא  שבסופו של דבר הלומד יקבל את העזרה המתאימה,  על מנת שישיג רכישת מיומנות זו של כתיבה, אם הלקות שלו היא  דיסלקציה בכתיבה.

   דיסלקציה היא משפחה גדולה של הפרעות בעיבוד נתונים בחשיבה, כך שהילד לא יכול להגיע למצב של הבנה מהי האות וצורתה וכיצד לכתוב אותה. כיום מוצעות דרכים שונות לעזור לו בכך, ורובן נשענות על הלימוד ההדרגתי של צורת אותיות וכדומה, ואימונים שונים. במכון זרחין, פיתחו שיטה שונה, שנשענת על העיקרון שלפיו הלומדים יכולים להפעיל את החשיבה תוך כדי שימוש במגוון של  חושים   וכך הם משיגים  את אותה מטרה בדרכים שונות.

   כך, הם לומדים להתגבר על קשייהם, ולרכוש הרגלי עבודה ולמידה שונים כדי להתקדם בקריאה ובכתיבה. כדי לשמוע עוד על השיטה שנהוגה במכון התקשרו כדי לקבל מידע ופרטים נוספים כיצד לעזור לילדכם.

   טיפול והתמודדות עם הלקות בכתיבה

   דיסלקציה בכתיבה, או בשמה הנוסף דיסגרפיה, נותנת את אותותיה בילדים רבים. הלקות, אשר באה לידי ביטוי בצורת הכתיבה, גוזלת אנרגיות נפשיות רבות ואינה מאפשרת להתקדם עד אשר ימצא מענה וטיפול ראוי לה. במכון זרחין ניתן למצוא שיטת טיפול ייחודית ושונה אשר מטרתה לקדם את הילד ולתת לו את הכלים הנכונים, על מנת להתמודד עם לקות זאת לאורך החיים. יש לנו צוות מקצועי, חם ותומך אשר טובת הילד עומדת לנגד עיניו. אנו נלווה אתכם החל משלב האבחון הראשוני ועד התאמת המענה הראוי עבור הבעיה.

   דיסלקציה בכתיבה - אפשר להתמודד איתה

   מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

    מידע נוסף בנושא

    דיסלקציה בכתיבה – לפנות אל הגורמים הרלוונטיים

    ככל שחולפות השנים, כך ההבנה כי לקויות למידה הן לא סיבה לבושה. למעשה, יותר ויותר ילדים, בני נוער ומבוגרים מכירים בקשיים השונים שלהם – ופונים למומחים לצורך סיוע פרטני ואישי. אחת הדוגמאות לצורך סיוע מתייחסות אל האתגר הבא: דיסלקציה בכתיבה.

    כאשר אנו מדברים על דיסלקציה, הכוונה היא לקשיים בכתיבה ובקריאה. במקביל, ישנן קבוצות מסוימות באוכלוסייה המתמודדות אך ורק עם קושי בכתיבה. החל משגיאות כתיב רבות, כתיבה איטית, הפעלת לחץ רב או מועט על מכשירי הכתיבה ועד רמה נמוכה של תוכן – היבטים אלו ואחרים יכולים להצביע על לקות בכתיבה; לקות המוכרת גם בתור דיסלקציה בעת כתיבה.

    כדי להתמודד כראוי מצב מורכב זה, יש לפנות אל גורמים מקצועיים המתמחים בליווי המטופלים שלב אחר שלב. החל משלב האבחון ועד הטיפול – גורמים אלו יעניקו את אסטרטגיית הפעולה המדויקת ביותר. החל ממוטוריקה עדינה, קושי שפתי ואף תיאום בין העין ליד – ישנן אפשרויות תרגול רבות היכולות לסייע ולהוביל לכדי שינוי.

    בהתאם לכך, על המומחים הללו להחזיק בהכשרה ובניסיון בתחום עיסוק זה. כמו כן, עליהם להיות בעלי כישורי אנוש מרשימים וגבוהים. כך, הם יכילו את התסכול של המטופל – ויעודדו אותו להמשיך קדימה.

    דיסלקציה בכתיבה הינה לקות למידה

    דיסלקציה בכתיבה הינה לקות למידה המוכרת כיום גם בתור דיסגרפיה. כל הורה, בימינו, מעוניין לסייע לילדיו ולעודד אותם להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמם. עם זאת, לעיתים קרובות הם מתקשים להביא זאת לידי ביטוי – כאשר במקרים שונים הם חווים הפרעות בעת ההתפתחות הקוגניטיבית שלהם. בהתאם, כדי לסייע להם בכך, מומלץ לפנות אל מכון זרחין. עובדיו של מכון זה הינם מומחים בתחום האבחון והטיפול בילדים ומבוגרים בעלי לקויות למידה.

    דיסלקציה בכתיבה אבחון

    כאשר אנו מדברים על דיסלקציה, מדובר בקבוצה גדולה הכוללת בתוכה מגוון רחב של לקויות והפרעות בעת עיבוד הנתונים. בהתאם, כדי להתגבר עליהם כראוי, כל שעליכם לעשות הוא ליצור קשר עם מכון זרחין.

    מהי דיסלקציה בכתיבה?

    דיסלקציה בכתיבה היא לקות למידה ספציפית שהגורם העומד מאחוריה הוא קוגניטיבי. על מנת לאתר, ולאחר מכן לטפל בלקות זאת, יש לעבור אבחון דידקטי; אבחון המאפשר, על ידי משימות שונות ותצפית על דרכי ההתמודדות של הילד איתן, לאבחן מהי הלקות המדוברת. כיום קיימים מגוון רחב של טיפולים לדיסלקציה בכתיבה. מכון זרחין פיתח שיטת טיפול ייחודית שביכולתה לעזור לכל ילד להתגבר מעל המכשול ולהתמודד עם הקשיים שלקות למידה זאת מביאה עימה.

    מדוע מומלץ לאבחן דיסלקציה בכתיבה?

    כאמור, לקות זאת משפיעה באופן ישיר על צורת כתיבתו של הילד. לעיתים היא יכולה להופיע יחד עם לקות בקריאה, אך לרוב מדובר בדיסלקציה ספציפית. בדרך כלל כתב היד של הסובלים מדיסלקציה בכתיבה אינו קריא כלל, לרוב גם לכותב. מעבר לכך ישנן השפעות נוספות אשר בגינן כדאי לבצע אבחון, שיאפר מתן עזרה ספציפית עבור לקות זאת:

    • הקושי בכתיבה משפיע באופן ישיר על הצלחתו של הילד בלימודים, הן ביסודי ובתיכון והן באקדמיה. פעמים רבות כאשר המורה נותר ללא יכולת לפענח את הכתוב במבחן, ציונו של התלמיד יורד באופן אוטומטי.
    • אצל הסובלים מדיסלקציה בכתיבה כל פעולת כתיבה דורשת מאמץ ואנרגיות רבות. האנרגיה המושקעת בכתיבה לא מאפשרת חלוקת קשב נכונה ולכן אין כל יכולת להתרכז גם בקליטת החומר הנלמד.
    • תחום לא פחות חשוב הוא התחום הרגשי. חווית כישלון תמידית יכולה להוביל לתחושת מסוגלות נמוכה, כמו גם הרגשה של חוסר התאמה – ומכאן קצרה הדרך לפיתוח בעיות התנהגותיות שילוו את הילד לאורך שנותיו בבית הספר.

    שאלות תשובות

    מה המשמעות של דיסלקציה בכתיבה?

    דיסלקציה בכתיבה היא לקות למידה המוכרת כיום גם בשם דיסגרפיה.

    איך מאבחנים בעיית דיסלקציה בכתיבה?

    דיסלקציה בכתיבה מאבחנים באמצעות אבחון דידקטי שבוחן את המיומנויות הלימודיות הכוללות בין היתר כתיבה, קריאה, הבעה ועוד.

    מה הן ההשפעות של דיסלקציה בכתיבה?

    קשיים בכתיבה משפיעים ישירות על ההישגים הלימודיים של התלמיד הן מבית ספר יסודי והן באקדמיה. בנוסף, לסובלים מדיסלקציה כל פעולה של כתיבה דורשת מאמצים ואנרגיות וכתוצאה מכך חלוקת הקש איננה נכונה ויש קושי בריכוז. קושי אחר הוא קושי רגשי שנוצר כתוצאה מהפער שבין התלמיד לסביבתו, תחושת תסכול ומוטיבציה נמוכה.

    קידום אתרים קידום אתרים