חפשו כל דבר:

מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

  לפרטים ולקביעת תור

  השאירו את הפרטים הבאים

   דיסלקציה ודיסגרפיה

   דיסגרפיה היא קבוצה של הפרעות התפתחותיות קוגניטיביות שבאות לידי ביטוי בכתיבה לקויה. דיסלקציה ודיסגרפיה הן אבחנות נפרדות, כלומר יתכן שאדם מסוים יסבול רק מאחת מהן. אולם בגלל ששתי האבחנות מגיעות על רקע שפתי, ברוב המקרים הן יגיעו יחדיו. למרות זאת, בהחלט ייתכנו מצבים שבהן מופיעות בנפרד. כך למשל במקרה שבו הקריאה שוטפת וברורה, אך הכתיבה איטית, לא קריאה, ועתירת שגיאות.

   שגיאות כתיב במקרה של דיסגרפיה

   כאמור, לקות הלמידה הקשורה בכתיבה נקראת דיסגרפיה. הלקות הזו באה לידי ביטוי במצבים הבאים:

   • כתב היד אינו קריא.
   • האותיות נכתבות בכל פעם באופן שונה ולא אחיד.
   • שגיאות כתיב מרובות וחוסר דיוק בפיסוק (ובניקוד בכיתות הנמוכות).
   • הכתיבה איטית למרות שהתלמיד משקיע מאמץ רב בכל אות ואות.
   • חוסר בהירות וארגון בהבעה בכתב.

   הקשיים הללו גורמים לתסכול רב אצל התלמידים. נסו לדמיין מצב שבו אתם מנסים להביע רעיון, אך לא מצליחים להעביר אותו מהמוח אל הכתב, או שלוקח לכם יותר מכפול מהזמן שדרוש לחבריכם. עכשיו נסו לדמיין ילדים רכים נתקלים במצב הזה, כשהסביבה לא תומכת וילדים אחרים לועגים להם. נהוג לחלק את הדיסגרפיה לשני סוגים עיקריים, שכל אחד מהם מחולק לשלושה תת-סוגים.

   דיסגרפיה מרכזית

   מקורה של הדיסגרפיה המרכזית נעוץ בתהליכים הקוגניטיביים המרכזיים של תהליך הכתיבה:

   1. דיסגרפיית שטח: פגיעה בכתיבה של מילים שהכתיבה שלהן לא רגילה, והחלפת אותיות בעלות צליל דומה. הדבר נובע מלקות במסלול הקוגניטיבי הלקסיקלי.
   2. דיסקרביה: הפרעה המתבטאת בהחלפת אותיות הכתיב הנכון באותיות הנבדלות מהן בתכונת הקוליות בלבד; למשל לכתוב "מסכירה" במקום "מזכירה".
   3. דיסגרפיה עמוקה: החלפת מילים שלמות הקשורות בתוכן ולא בצליל בעת כתיבה, שגיאות כתיב חמורות וקושי באיות של מילים.

   דיסגרפיה פרפריאלית

   מקורה מגיע מתהליכים קוגניטיביים פריפריאליים של תהליך הכתיבה.

   1. זיכרון לטווח קצר: שגיאות כתיב רבות, החלפה או שיכול אותיות, השמטה או תוספות מיותרת של אותיות.
   2. דיסגרפיה של השמטה: התעלמות ואי כתיבתן של האותיות שבקצה המילה.
   3. דיסגרפיה בכתב היד: כתב יד בלתי קריא ובעיה בעיצוב של האותיות. בעוד שהסוגים שמנינו מעלה באים לידי ביטוי גם בכתיבה ביד וגם בהקלדה במחשב או בטלפון החכם, דיסגרפיה בכף היד אופיינית לכתיבה ביד בלבד. כלומר ייתכן מצב שבו מישהו מקליד באופן ברור, אך ברגע שהוא מתבקש לכתוב בכף ידו לא יהיה ניתן לקרוא את כתביו בכלל.

   במצב כזה יש לבצע בדיקה במכון לאבחון לקויות למידה מקצועי, על מנת לתת את האבחנה המדויקת ולהגיע לפתרון שיקל על המצב הייחודי של כל מטופל ומטופלת.

   כדי לקבל את המענה המקצועי בתחום זה, מוזמנים לפנות אל מכון זרחין.

   מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

    אולי יעניין אתכם

    אבחון דידקטי

    רונית מנדלבליט - מאבחנת דידקטית הנני מאבחנת דידקטית מוסמכת ומורה להוראה מתקנת, הוסמכתי מטעם אגודת "ניצן", באישור משרד החינוך וכן עבדתי באגודה זו בתור מאבחנת לכל...

    איך בוחרים מכון מומחה המאבחן בעיות בלמידה?

    בחירת מכון מקצועי לאבחנה בלקות למידה על מנת לזהות את הבעיה ממנה סובל ילדיכם, מומלץ לפנות אל מכון לאבחון לקויות למידה. חלק מתחומי אחריותו של מכון זה...

    מכון לאבחון לקויות למידה מסייע בהגשמת הפוטנציאל האישי

    מכון זרחין הינו מכון לאבחון לקויות למידה שונות ויכול להציע בעבורכם את דרך הטיפול היעילה ביותר בתחום, זו שיכולה לעזור לילדכם להתמודד בהצלחה עם לקויות הלמידה אשר...

    הפתרון שאנו מציעים לקשיי קריאה

    קריאה היא פעולה שבה העיניים קולטות אותיות וסימני ניקוד, והחשיבה שלנו מתרגמת אותם למילים בעלות משמעות ותוכן. אם הילד מתקשה לקרוא, זה אומר ששורר נתק...
    קידום אתרים קידום אתרים