חפשו כל דבר:

מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

  לפרטים ולקביעת תור

  השאירו את הפרטים הבאים

   דיסלקציה פונולוגית

   בימינו מאבחנים לקויות למידה שונות בדרגות חומרה מהקל לכבד, כאשר הנפוצה והמוכרת ביותר ביניהן היא דיסלקציה. יש כמה וכמה סוגים של דיסלקציה וכולם מיוחסות להפרעה קוגניטיבית בקליטה והעברה של מידע מהחושים לתרגום, ניתוח, ארגון ועיבוד במוח. מה שגורם להפרעות המוכרות בקריאה ובכתיבה. אחת מהפרעות אלה גורמת ללקות הנקראת דיסלקציה פונולוגית. גם היא מלידה והיא מתאפיינת בכך שילדים רוכשים אוצר מילים דל וקשיי דיבור ניכרים. כמו רוב סוגי הדיסלקציה אפשר לזהות זאת בשנים הראשונות במוסדות החינוך בגלל מעקב הגננות והמורות והצורך של הילדים להשתמש בכישורים אלה במהלך הלימודים. ככל שמגלים זאת מוקדם יותר כך קל יותר להתמודד אתן ולהקנות לילדים הרגלים נכונים להתמודדות עם הלקויות השונות. כך מונעים מהם את הפיגור מאחור בחומר הלימודים ופגיעה בדימוי העצמי שלהם. מי שסובל מלקות זו אינו מבדיל בי הצלילים השונים של המילה ולכן גם לא יבינו שיחה שהם שומעים, במיוחד במקום רועש או עם הסחות דעת כמו גן ילדים וכיתת לימוד.

   טיפול שונה בדיסלקציה פונולוגית

   מכיוון שאפשר ללמד ילדים להתמודד עם דיסלקציה פונולוגית יש למצוא להם את הדרך לעשות זאת בתנאי סביבה שקטים במיוחד או גישה אחרת לגמרי. בגישת מכון זרחין, למשל, פונים לילדים לא לפי דרישות קוגניטיביות בלבד אלא מפעילים חושים נוספים כדי לעקוף את המכשול הקוגניטיבי ומעניקים להם דרך נוספת להשתמש בחוזקות שלהם. הגישה במכון היא יותר אינטואיטיבית, מה שמרגיע אותם ומאפשר במיוחד ללוקים בלקות זו להירגע ולמצוא פתרונות אחרים להתגבר על המכשול בתרגום אותות השמע שהם מתקשים לפענח. כך הם יכולים ללמוד איך להבין את המילים בנפרד ויחד ולעקוב אחר שיחה. הם ילמדו את המילים שנחוצות להם כדי להביע את עצמם ולהשתלב בחברה. נסו את שיטת זרחין כדי לתת לילדכם סיכוי נוסף להתגבר על לקות הלמידה שלו.

   דיסלקציה פונולוגית הינה לקות למידה

   דיסלקציה פונולוגית הינה לקות למידה הבאה לידי ביטוי ביכולות עיבוד המידע הקולי. כיום, מחקרים מציינים כי דיסלקציה יכולה מגיעה במגוון דרכים ואופנים: החל מקשיים בקריאה, כתיבה וכן הלאה. כאשר אנו מדבר על קשיים בעיבוד המידע הקולי, הכוונה היא לבעייתיות בכל הנוגע אל פיענוח הקול האנושי. סובלים מרגישות נמוכה בכל הקשור למרווחי זמן בתפיסה שמיעתית? מתקשים לבחון את המתרחש סביבכם במרחב רועש? כך או כך, כדי לקבל אבחון מדויק וטיפול מקיף מומלץ לפנות אל מכון זרחין. צוות המומחים של המכון מעניקים פתרון שורשי לבעיות למידה. בין אם מדובר בדיסלקציה, דיסגרפיה או דיסקלקוליה – המטופל יקבל מענה מדויק תוך תמיכה רחבת היקף.

   דיסלקציה פונולוגית: מידע חשוב

   מערכת החינוך בארץ מתמודדת עם תלמידים רבים הסובלים מלקויות למידה שונות. וזאת, כאשר דיסלקציה הינה הנפוצה ביותר. ביטויה של לקות למידה זו הינם מגוונים ביותר – כאשר קשיים תפקודיים בכתיבה וקריאה הינם נפוצים למדי. במקביל לכך, ישנם תלמידים רבים הסובלים מדיסלקציה פונולוגית; לקות אשר באה לידי ביטוי, במרבית המקרים, בקושי בדיבור כמו גם באוצר מילים מצומצם.

   במקרים בהם לקות למידה זו איננה זוכה לטיפול נאות, מבוגרים יסבלו מקשיים בעת קריאה ואף איות. כך או כך, בין אם מדובר בילדים או מבוגרים ההתמודדות עם מצב זה היא מורכבת ומאתגרת למדי. בהתאם, חשוב בראש ובראשונה לעבור אבחון. בהתאם לאבחון זה, ניתן יהיה להתחיל בטיפול כמו גם בהוראה המותאמת למצבו של התלמיד.

   בין אם מדובר בקשיים בהמרת אותיות לכדי צליל או שמא מדובר בלימוד מילים חדשות – כדי שמלאכת האבחון והטיפול בדיסלקציה הפונולוגית יתבצעו כהלכה, יש לפנות אל מומחים בתחום זה; עובדים בעלי ההכשרה הרלוונטית וניסיון מקיף.

   אבחון של דיסלקציה פונולוגית במכון זרחין

   כאשר אנו מדברים על דיסלקציה הנוגעת לתחום הפונולוגי, הכוונה היא לרוב לקשיים לעמוד על ההבדלים בין 2 צלילים במסגרת זמן מסוימת. כמו כן, קשיים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי בקריאה כמו גם בדרך בה בו הטקסט מעביר מסרים כיצד המילים צריכות להישמע. מעוניינים לעבור אבחון ללקות למידה זו? זקוקים לייעוץ וליווי בכל הנוגע לכך? כל שעליכם לעשות הוא ליצור קשר עם מכון זרחין.

   אבחון וטיפול בדיסלקציה פונולוגית

   מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

    מידע נוסף בנושא

    כיצד דיסלקציה המוגדרת פונולגית באה לידי ביטוי?

    כבר בשנות חייו המוקדמות ביותר של הילד הוא מתחיל לרכוש את השפה. תהליך זה נעשה בעיקר על ידי הקשבה וחיקוי, ילד שומע את הוריו מדברים והוא חוזר אחריהם. אין אירוע מרגש יותר מילד אשר אומר את מילותיו הראשונות. אך לעיתים ניתן לזהות כי שלבי ההתפתחות של הילד אינם בגדר הנורמה, ישנם מספר נקודות היכולות להעיד כי אכן קיימת בעיה:

    • דיסלקציה פונולוגית גורמת לעיכוב בדיבור.
    • אוצר מילים שאינו תואם את שכבת הגיל, מילים דלות.
    • רכישה איטית מאוד של מילים חדשות.
    • משפטים קצרים המנוסחים באופן לא נכון.
    • ישנם מקרים בהם הדיבור לא יהפוך לשוטף ויהיה מקוטע ולא רציף.

    ישנם ילדים רבים החווים קשיים ברכישת השפה אך אין זה אומר כי כל קושי נגרם מדיסלקציה פונולוגית. עם זאת, כאשר ניתן לזהות אצל ילד מספר קריטריונים יחד, רצוי לגשת לאבחון על מנת לזהות מהו מקור הבעיה. רק כך ניתן יהיה לתת את המענה הראוי לשיפור המצב.

    השפעתה של דיסלקציה פונולוגית

    אחת מסוגי הדיסלקציה הנפוצות ביותר הינה דיסלקציה פונולוגית. בשלב מוקדם של חייו רוכש הילד שפה, אך על מנת לרכוש שפה בצורה הטובה ביותר יש צורך בשמיעה. דיסלקציה פונולוגית למעשה פוגעת ביכולתו של הילד לרכוש ולהשתמש בשפה בצורה איכותית בגלל קשיים קוגניטיביים אותם הוא חווה. בניגוד לסוגי דיסלקציה אחרים, אותם ניתן לזהות רק בגילאי בית ספר בהם הילד מתחיל לקרוא ולכתוב, דיסלקציה מסוג זה ניתן לאבחן כבר מגיל צעיר מאוד. במכון זרחין תמצאו צוות קשוב ומכיל שייתן את המענה הראוי עבור הילד שלכם.

    שיטות טיפול ייחודיות על ידי צוות מכון זרחין

    אחד המכשולים העיקריים ברכישת שפה אצל ילדים הסובלים מדיסלקציה פונולוגית הוא רעש. כאשר הסביבה רועשת הדבר מקשה מאוד על הילד, ולכן זהו התנאי ההכרחי והראשון בכל טיפול אשר נחליט לתת לילד שלנו. בנוסף לכך, קיימות מגוון רחב של שיטות ייחודיות הפונות ועובדות עם דיסלקציה זאת באופן ישיר. מכון זרחין פיתח שיטה מיוחדת הנותנת מענה ללקות ספציפית זאת. אנו דוגלים באמונה כי בעזרתה של עבודה מדויקת ניתן להתגבר על כל מכשול ולצלוח אותו. כך החיים יוכלו להתנהל בצורה המיטבית ביותר למרות הקושי.

    שאלות תשובות

    מה זו דיסלקציה פונולוגית?

    דיסלקציה פונולוגית היא סוג של לקות למידה הבאה לידי ביטוי ביכולות עיבוד המידע הקולי. בניגוד לסוגי דיסלקציה אחרים שאותם ניתן לזהות רק בגילאי בית ספר בהם הילד מתחיל לקרוא ולכתוב, דיסלקציה מסוג זה ניתן לאבחן כבר מגיל צעיר מאוד.

    כיצד דיסלקציה פונולוגית משפיעה על אורח החיים?

    דיסלקציה פונולוגית פוגעת ביכולת של רכישת שפה ובשימוש של השפה לאור קשיים קוגניטיביים. חלק מהקשיים הנלווים לדיסלקציה מסוג זה הם למשל קושי בעיבוד נכון של שני צלילים במסגרת זמן מסוים,  קושי בקריאה, קושי בהבנת המסרים ובהבנה כיצד מילים צריכות להישמע.

    למה מומלץ לבצע אבחון במכון זרחין?

    מכון זרחין מטפל בהצלחה במגוון לקויות הלמידה, הן בילדים והן במבוגרים. השיטה במכון זרחין מבוססת על התפיסה של התאמת טיפול ייחודי ואישי לכל מטופל בהתאם לצרכיו, מצבו הפיזי הנפשי והחברתי, ומרכיבי אישיותו צוות המכון מעניק תמיכה וליווי אישי למטופל עד להצלחתו המלאה.

    קידום אתרים קידום אתרים