חפשו כל דבר:

מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

  לפרטים ולקביעת תור

  השאירו את הפרטים הבאים

   לקויות למידה

   אנחנו חיים בחברה שבה ההישגים הלימודיים יוצאי הדופן חשובים מאוד על מנת לקבוע את ערכו של האדם ולעזור לו להתקדם. ההתקדמות היא באמצעות מדידת הישגים אורייניים, כמו קריאה, כתיבה ושליטה בחישובים מתמטיים, כל זאת כדי שיוכל להמשיך לימודים אקדמיים ולהגיע לתארים ולמשר+ות נחשקות ביותר, הן בארץ והן בעולם.

   הלחץ הגדול שמופעל על ילדים במערכת החינוך גורם לחלקם להיכשל בהדבקת הקצב. כאשר הילדים האלה נשארים הרחק מאחור, רק אז מתחילים לשים אליהם לב ולבדוק מהו מצבם האמתי ביחס לאחרים. במקרים רבים מגיעים אליהם לבדיקה זאת, כאשר הם כבר סובלים מהערכה עצמית נמוכה בגלל הישגיהם הנחותים מאלה של חבריהם, והלחץ החברתי מקשה עליהם.

   לעתים הבדיקה הזאת מעלה תוצאה שמדובר בילד ליקוי למידה, וההתייחסות אליו חייבת להיות שונה. ילד כזה אינו יכול לרכוש מיומנויות אלה בגלל שיבושים קוגניטיביים מסוימים.

   ליקוי למידה מהו?

   ליקוי למידה סובל משיבוש קוגניטיבי מסוים שגורם לו להתקשות בעיבוד מידע, שהוא הבסיס לתפקודי למידה תקינים. לפי הגישה הקונבנציונלית ליקוי למידה אינן ניתן  לריפוי מוחלט, וניתן רק לסייע לו לעקוף את הלקות ולמזער את ההשפעה שלה. אולם לפי שיטת זרחין ניתן לפתור אותה באופן מוחלט, ולהקנות למי שמוגדר ליקוי למידה, תפקודי למידה נורמטיביים לחלוטין.

   השיטה שלנו מבוססת על תפיסה, שעל מנת ליצור יכולת עיבוד תקינה בחשיבה שהיא הבסיס לתפקודי למידה תקינים, צריך להתקיים אצל מי שמוגדר ליקוי למידה שילוב ושיתוף פעולה בין החושים השונים, ראיה שמיעה תנועה וחשיבה. בדיוק כפי שהוא קיים אצל אלו שאינם מוגדרים ליקוי למידה.

   לכן בתהליך הטיפולי שלנו אנחנו משלבים את כל אלו, בדרך פעולה שמבוססת על האינטואיציה של המטפל וחיבור בלתי אמצעי בינו לבין התלמיד, וכך אנו פותרים למי שמוגדר כליקוי למידה את הקושי הספציפי ממנו הם סובל. כדי לשמוע עוד על שיטת מכון זרחין התקשרו בהקדם, והעניקו לילדכם את הפתרון הטוב ביותר בשבילו.

   מתמודדים עם לקויות הלמידה

   מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

    מידע נוסף בנושא

    ליקוי למידה

    ליקוי למידה, הוא כל פגם באחד מתפקודי הלמידה של האדם, שמונע ממנו  לעבד נתונים בחשיבה בצורה נכונה. עיבוד נכון של מידע בחשיבה עומד מאחורי התפקוד המוצלח של  קריאה, כתיבה, חישובים מתמטיים והיכולת להקשיב ולהתרכז.

    לפי התפיסה המקובלת, לקוי למידה אינו ניתן לריפוי, ומה שנותר לעשות, זה להעניק למי שסובל ממנו, טיפול שמאמן אותו להשתמש בדרכים עוקפות, במטרה להתמודד עם הקושי ולמזער את ההשפעה של הלקוי למינימום האפשרי. שיטת זרחין חולקת על תפיסה זו וגורסת כי ניתן להעניק פתרון שורשי ומוחלט למי שסובל מלקוי למידה.

    המודעות ללקוי הלמידה הכרחי על מנת להתקדם ולהתמודד אתו, ויש כמה וכמה שיטות פדגוגיות במוסדות החינוך שמנסות לסייע לילדים כאלה לרכוש מיומנויות בסיסיות בקריאה, כתיבה וחישובים מתמטיים על מנת להגיע להישגים לימודיים ולהשתלב בחברה כאנשים מתפקדים ומועילים לעצמם. הפגיעה של לקוי למידה היא לא רק בהישגים הלימודיים אלא גם בדימוי העצמי, מה שגורם להערכה עצמית נמוכה שמדרדרת עוד יותר את המוטיבציה של הילד לעתים להתגבר על כך.

    ליקוי למידה – התפיסה הייחודית בשיטת זרחין

    לפי השיטה שלנו, ניתן לחולל תהליך של תיקון וחיבור הנתקים בחשיבה, שהם אלו שפוגמים בתהליך עיבוד המידע וכך פוגעים בתפקודי הלמידה. במילים אחרות,  ניתן לתת מענה אמתי ויסודי לקשיים המשמעותיים והרחבים שכרוכים בלקויות הלמידה, ולהעלות את מי שסובל מהם על דרך חדשה שמעניקה לו הזדמנויות שההוא כל כך שואף אליהן.

    כדי לעשות זאת אנחנו מתחברים בצורה אינטואיטיבית לילד, ובתרגול של תפקוד הלמידה הלקוי, אנחנו משתמשים ומשלבים בחושים השונים, תנועה ראיה שמיעה וחשיבה, בתהליך שמוביל ליצירת כלי ביטוי חדשים ליכולות הפנימיות שקיימות אצל כל אחד.

    צרו עמנו קשר. תנו לילדכם הזדמנות לפתור את קשייו באופן מוחלט ולזכות לתפקודי למידה נורמטיביים לחלוטין, ובכך תצטרפו גם אתם למאות סיפורי ההצלחה שהתרחשו בין קירות המכון.

    טיפול בליקויי למידה – משימה אפשרית בהחלט

    טיפול בליקויי למידה בין האבחנות הנפוצות עבור הילד שמתקשה להצליח בבית הספר, היא המונח "ליקויי למידה". בדרך כלל אנשים משתמשים במושג "טיפול בליקויי למידה" בכדי לתאר איזה פגם שלא ניתן לתיקון. לכן, במכון זרחין, אנו ממעטים להשתמש בביטוי טיפול בליקויי למידה – שכן המונח "ליקויי" מוביל את החשיבה של המשתמש להסתכלות פסימית על הסיכויים של הילד לפתור את בעיותיו. אנחנו מאבחנים ומטפלים בילד בהנחה שקשייו הלימודיים הם זמניים. עבודה נכונה וחרוצה תפתור את כל הבעיות הלימודיות של הילד ולכן עדיף שלא להשתמש במושג טיפול בליקויי למידה.

    טיפול בליקויי למידה – מה שורש הבעיה?

    האבחון שלנו מתמקד בתיאור הבעיה הספציפית שגורמת לקשיים אצל ילד מסוים ואנחנו מעמיקם להבין ולהבחין את שורש הבעיה. כשמגלים את שורש הבעיה של הילד, ניתן לעשות תוכנית אינדיבידואלית לפתור אותה בתוך זמן קצר. לדוגמא, יש ילדים שבעיותיהם בעיקר נובעות בקושי בחוש הראייה ויש אחרים שצריכים דגש על חוש השמיעה. ילדים אחרים צריכים תרגילים לפתח את הקואורדינציה שלהם. הרבה ילדים זקוקים להרכב בכמה תחומים בו זמנית. אין כזה דבר ילד לקוי. יש ילדים עם קשיים מסוימים שניתן לפתור אותם בתוך זמן סביר ביותר. צרו עמנו קשר לפרטים נוספים.

    לקות למידה

    קשיים בתחום הלימודי עשויים להביא עמם תסכול רב ולפגום קשות בתחושת המסוגלות שלנו. מגיע לך לחיות את חייך במלואם ולחוות הצלחה בכל מעשיך, ולכן אנו ב"מכון זרחין", כאן כדי לסייע לך לעמוד במשימה הזו. בזכות שיטת לימוד ייחודית המתמקדת בתרגול מיומנויות עיבוד מידע בטכניקות פורצות דרך, אנו מסייעים בכל יום למטופלים בכל גיל לחדד את יכולות הלימוד שלהם.

    טיפול בלקויות למידה בגישה שונה

    בשנים האחרונות אנחנו ששומעים על עלייה במודעות של הורים ומורים ללקויות למידה שונות. המחקר על לקויות למידה עדיין מנסה למצוא סיבות ודרכים לטפל בקשיים של האנשים שלוקים בהן, כדי שיוכלו להשתלב הן במערכת החינוך והן בחברה.

    לפי הגישה שלנו, לרוב המוחלט של לקויות הלמידה שאנחנו מכירים היום יש מקור אחד, והוא קשיים בעיבוד בחשיבה. הגישה שלנו היא, שלקויות למידה אלו ניתנות לריפוי מוחלט.

    לקות למידה שאינה מטופלת, היא מגבלה שמונעת שילוב בחברה והתקדמות בלמידת חומר שנחוץ לאדם המודרני. אם מטפלים בה והבעיה נפתרת,  יכולה הלקות להפוך למנוף שמביא לידי ביטוי את יכולות  הלמידה הפנימיות של הלומד, ומגביה את רף הלמידה שלו.

    הדרך המקובלת היא לעבוד עם אנשים שסובלים מדיסלקציה, דיסקלקוליה, דיסגרפיה ולקויות אחרות בדרך קונבנציונלית שמלמדת אותם להתמודד עם הקושי, ולהתאמץ להפעיל את המיומנויות הקוגניטיביות שלהם כדי להתגבר וללמוד לקרוא, לכתוב ולחשב כמו כולם.

    החשיבות של הישגים אלו היא  עצומה משום שאנחנו חיים בעולם אורייני שמחייב ידע ויכולת כזאת כדי להגיע למשרות נחשקות וכדי להגיע להישגים שונים.

    טיפול בליקויי למידה בדרך אחרת

    גם אם מתייחסים ללקויות למידה כאל מדדים שהעולם המודרני העכשווי קבע כדי שאנשים יצליחו להתקדם בו לפיו, ולא לפי הכישורים האינדיבידואליים שלהם, עדיין יש צורך למצוא דרך להתייחס לכך ולתת מענה לקשייהם לקרוא ולכתוב ולהשתלב בחברה. זה חשוב לביטחון העצמי ולתדמית האישית שלהם.

    במכון זרחין מטפלים בליקוי למידה בגישה אחרת, שרואה את הילד והמבוגר הלוקים בהן, בדרך הוליסטית יותר. אם לקויות למידה נחשבות לקשיים בלתי פתירים בדרכים רגילות, בעולם המודרני האורייני, אנחנו פועלים בדרכים אחרות ומקוריות, שמאפשרות להגיע לכל הידע והתבונה של האדם בדרכים אחרות. אנו עושים זאת נעשה על ידי הפעלת חושים אחרים וגילוי של כוח הרצון של האדם ללמוד ולהתקדם, שבאמצעותו הוא מצליח להוציא מהכוח אל הפועל כוחות פנימיים חזקים שקיימים בו.

    זה מה שמנסים לעשות במכון זרחין,  ובכך לגשת לטיפול בלקויות הלמידה האלה בצורה פרודוקטיבית אבל שונה מהמקובל. כדי לשמוע על כך יותר צרו קשר בהקדם וקבלו את המידע שנחוץ לכם על תכניות הטיפול של המכון.

    טיפול בלתי קונבנציונלי בלקויות למידה

    בחברה מודרנית ואוריינית בה אנו חיים כיום, ילדים יודעים שמופעל עליהם לחץ גדול מאוד ללמוד ולהגיע להישגים טובים ככל האפשר. כל ילד לומד אמנם בדרכו ולכן שגיאות הן חלק מתהליך הלמידה, אולם כאשר מצטברים ונערמים שגיאות וטעויות או פיגור בחומר הלימודים, וכן ציונים נמוכים מדי שאינם משקפים את ההבנה של הילד כפי שמצופה ממנו, יש לבדוק בדרך כלל מהי הבעיה האמיתית.

    לא תמיד מדובר בעצלות של הילד או בחסור הרצון שלו ללמוד או לשבת בכיתה. לעתים ילדים אלה מאובחנים כבעלי לקויות למידה שמונעות מהם ללמוד כמו ילדים אחרים. ליקויי למידה יכולים להתגלות בכל גיל, והדבר תלוי ברמת המודעות של מערכת החינוך.

    היום אנחנו מודעים יותר מבעבר, לכך שיש אנשים כאלה שהם ליקויי למידה וככל הנראה הם רבים מכפי שהיה נראה. אולם, אופן הטיפול בהם עדיין אינו מוסכם על כולם, וכך מוצעות שיטות ודרכי התמודדות שונות  לאלו המוגדרים ליקויי למידה.

    טיפול שונה מהקונבנציונלי בליקויי למידה

    ליקויי הלמידה סובלים משיבוש קוגניטיבי מסוים שגורם להם להתקשות בעיבוד מידע, שהוא הבסיס לתפקודי למידה תקינים.

    לפי הגישה הקונבנציונלית לקויות הלמידה אינן ניתנות  לריפוי מוחלט, וניתן רק לסייע לעקוף אותן ולמזער את השפעתן. אולם לפי שיטת זרחין ניתן לפתור אותה באופן מוחלט, ולהקנות לאלו המוגדרים ליקויי למידה, תפקודי למידה נורמטיביים לחלוטין.

    השיטה שלנו מבוססת על תפיסה, שעל מנת ליצור יכולת עיבוד תקינה בחשיבה שהיא הבסיס לתפקודי למידה תקינים, צריך להתקיים אצל אלו המוגדרים ליקויי למידה שילוב ושיתוף פעולה בין החושים השונים, ראיה שמיעה תנועה וחשיבה. בדיוק כפי שהוא קיים אצל אלו שאינם מוגדרים ליקויי למידה.

    לכן בתהליך הטיפולי שלנו אנחנו משלבים את כל אלו, בדרך פעולה שמבוססת על האינטואיציה של המטפל וחיבור בלתי אמצעי בינו לבין התלמיד, וכך אנו פותרים לאלו המוגדרים כליקוי למידה את הקושי הספציפי ממנו הם סובלים. כדי לשמוע עוד על שיטת מכון זרחין התקשרו בהקדם, והעניקו לילדכם את הפתרון הטוב ביותר בשבילו.

    לקוי למידה

    איך נדע אם יש לילד ליקויי למידה?

    חושבים כי ילדכם עשוי להיות בעל ליקויי למידה? על מנת לאשש או להפריך את החשד, תוכלו לפנות אל מכון זרחין, שם יתבצע אבחון מדויק אשר יקבע מאילו בעיות עלול לסבול ילדכם. חשוב לבצע את הבדיקה הזו, על מנת לאתר בעיות שעשויות להיות בעלות השפעה שלילית על עתידו של ילדכם.

    אנשים רבים תוהים איך יוכלו לדעת כי ילדם עלול לסבול מלקות למידה כלשהי. לשם כך איגדנו בעבורכם רשימה של תופעות אשר צריך לשים לב אליהן. זאת מפני שהן יכולות להצביע על קיומם של ליקויי למידה.

    • הישגים לימודיים נמוכים יחסית לפוטנציאל האינטלקטואלי.
    • השקעה רבה ומאמצים מוגזמים בניסיון להבין את החומר הנלמד.
    • הילד מפגר אחרי שאר הכיתה ומשקיע מאמצים עצומים, בניסיון לעמוד בקצב ללא הצלחה.
    • אי התאמה בין כמות ההשקעה של הילד לעומת הציונים אשר מקבל.
    • הבעת תסכול וקושי רב בהתמודדות עם החומר הלימודי.
    • התחמקות ממטלות לימודיות שונות והימנעות מהתעסקות עם חומר לימודי ספציפי.

    חשוב לזכור כי כל הסימנים הללו אינם תחליף לביצוע של אבחון לקויות למידה על ידי אנשים אשר מנוסים בתחום זה. האבחון חייב להיות מדויק, אחרת התוצאות השגויות עשויות להשפיע לרעה על תפקודו של הילד במסגרת בית הספר או בכל מסגרת לימודים אחרת.

    מתן מענה עבור ילדים ומבוגרים ליקויי למידה

    כיוון שרמת המודעות עלתה בשנים האחרונות, ניתן לראות התקדמות ושיפור ניכר במתן מענה עבור תלמידים ליקויי למידה. השלב הראשון עבור מתן מענה ראוי הוא אבחון דידקטי או פסיכודידקטי, אשר מטרתו לזהות את הבעיה הספציפית ואת מקורה. רק לאחר זיהוי הלקות הספציפית ניתן לטפל בה. מכון זרחין, אשר בראשו עומד מיכאל זרחין, פיתח שיטת טיפול ייחודית עבור לקויות למידה שמטרתה לעזור לכל תלמיד להצליח להתגבר על קשייו – ולהדביק את הפערים עם בני כיתתו. תלמידים רבים אשר בחרו בשיטה זאת, זכו לחוות מחדש חוויות הצלחה והצליחו להסתכל על המסגרת הלימודית באור חיובי וחדש.

    ליקוי למידה

    לקויות במיומנויות למידה שכיחות מאוד בקרב האוכלוסייה הכללית והגורמים להן רבים מספור- ממאפיינים תורשתיים ועד לעיכובים התפתחותיים, ישנם אירועים רבים שעשויים לפגום ביכולתנו לבצע משימות אקדמיות. תפקודים מוחיים רבים נוטלים חלק במיומנויות הלמידה שלנו ולכן, מטבע הדברים, דברים רבים גם יכולים להשתבש מלידה או בחלוף הזמן. על אף שבעיות אלו בעיבוד המידע עשויות להציב לא מעט אתגרים בפנינו, בעיקר בגיל בית הספר, אבחון מוקדם וטיפול ייעודי יכולים לשפר את המצב באופן ניכר. השלב הראשון בטיפול עבור לקויות למידה יהיה אבחון וזיהוי הבעיה ומקורותיה.

    לעיתים אבחנת לקויות למידה טומנת בחובה קשיים נוספים

    לא פעם, אובחנו תלמידים עם לקויות בתחום הלמידה כאשר למעשה מקור הבעיות בלימודים היה שונה בתכלית- לעתים, המקור בקשיים הלימודיים עשוי להיות בכלל רגשי. ילדים רבים עשויים להיות מופנמים, ביישנים או להתמודד עם חרדות ויתקשו להתבטא כראוי, ואם לא נסב די תשומת לב לדפוסי ההתנהגות של הילד אנו עשויים לטעות ולייחס בעיה נוירולוגית היכן שכל מה שנדרש הוא לתת תמיכה רגשית ראויה. במקרים אחרים, ילדים המתקשים להעתיק מהלוח או לבצע כראוי משימות שניתנו להם בבית הספר מסומנים כבעלי לקות למידה ובסופו של דבר, מתגלה כי מדובר בלקות פיזיולוגית- בעיות ראייה ושמיעה לא מאובחנות, למשל, עשויות לא פעם להוביל לקשיים בלימודים. כמו כן חשוב לדעת כי לקות למידה איננה הפרעה אחת הזהה לכל הסובלים ממנה וישנם מספר סוגי לקויות למידה המשפיעות על תחומים שונים בתכלית במשימות הלימוד השונות. כך למשל, דיסלקציה משפיעה על מיומנויות קריאה ועיבוד מידע מבוסס שפה באופן כללי. לעומת זאת, דיסגרפיה תבוא לידי ביטוי במיומנויות המוטוריקה העדינה ותשפיע על יכולות הכתב והכתיב שלנו. דיסקלקוליה, תשפיע על יכולתו של אדם להפנים עקרונות מתמטיים ולהבין מספרים. כל אחת מהבעיות הללו דורשות התייחסות ייחודית.

    לקויי למידה

    השלכות של לקויות למידה לא מטופלות

    כפי שהשם רומז, הלקויות הללו פוגעות ביכולותיו של הילד ללמוד בצורה נורמטיבית ומעמידות בפניו קשיים אשר עשויים להיראות עצומים. ליקויי הלמידה פוגעים לא רק בתהליך הלמידה אלא גם בחוויית הלמידה עצמה. דבר האומר כי הילד עלול לפתח רגשות חזקים ושליליים אל התחום בו הוא מתקשה ואל סביבת בית הספר באופן כללי.

    בדיוק במצבים הללו מכון זרחין יכול לבוא לעזרתכם. המכון מעניק מענה למגוון לקויות וקשיי למידה: דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה, קשיי קריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, הבעה בכתב, הפרעות קשב וריכוז. צרו קשר עוד היום על מנת לקבוע אבחון ולשמוע עוד על שיטות הטיפול המיוחדות של המכון.

    ילדים ליקויי למידה סובלים מקשיים רבים מהלך תקופת לימודיהם. נהוג לחשוב כי הקשיים היחידים המלווים אותם הם קשיים לימודיים אך אין הדבר כך. ילדים ליקויי למידה סובלים גם מקשיים רגשיים ופעמים רבות גם התנהגותיים. על מנת לשפר את איכות חייהם של ילדים אלו קיימות כיום שיטות טיפול רבות. מכון זרחין פיתח שיטה ייחודית שמטרתה לעזור לכל ילד להדביק את הפער עם בני כיתתו ולהרגיש כאחד מן המניין.

    קשייהם של הסובלים מליקויי למידה

    ילדים ליקויי למידה סובלים מקשיים רבים המונעים מהם להגיע אל ההישגים אשר הם שואפים אליהם. קשיים אלו גורמים תסכול רב שיכול להוביל לחוסר מוטיבציה וחוסר רצון להמשיך ולנסות. לכל ילד קשיים משלו אך רובם באים לידי ביטוי בשני תחומים עיקריים:

    • קושי רב ברכישת מיומנויות למידה אשר נחשבות בסיסיות כגון קריאה, כתיבה, רכישת שפה חדשה ומתמטיקה. קושי ברכישת מיומנויות אלו יוצר פער בין התלמיד לבין בני כיתתו.
    • שימוש במיומנויות תואמות גיל למשל הבנת טקסטים ומענה על שאלות, קריאה רציפה, הבנת הנשמע. גם כאשר התלמיד רוכש את המיומנות הנדרשת, הוא חווה קושי רב להשתמש בה כראוי וכנדרש מבני גילו. בנוסף, יתכן והתלמיד יצליח לרכוש את המיומנות ולהשתמש בה כראוי בגיל היסודי, אך כאשר הוא יגיע אל גיל התיכון – בו רמת המיומנות הנדרשת עולה – הוא יתקל שוב בקושי. כך גם לגבי לימודים אקדמאיים שכן לקויות למידה מלוות הלאה את התלמיד גם לחייו הבוגרים.

    שאלות תשובות

    מה הפירוש של ליקוי למידה?

    משמעות הביטוי ליקוי למידה הוא פגם כלשהו באחד מתפקודי הלמידה ומיומנויות הלמידה של האדם. לדוגמא, תפקוד לקוי בעיבוד נכון של מידע בקריאה, בכתיבה, בחישוב מתמטי או בריכוז ובקשב.

    אילו קשיים חווה אדם לקוי למידה?

    אדם לקוי למידה חווה קושי ברכישת מיומנויות למידה שנחשבות בסיסיות כגון כתיבה, הבעה, קריאה, חשיבה מתמטית ולמידת שפה. מעבר לבעיה עצמה, נלווים קשיים אחרים לה כגון קשיים רגשיים או התנהגותיים.

    איך ניתן יהיה לזהות אם קיים ליקוי למידה?

    קיימים מספר סימנים היכולים להצביע על ליקוי למידה כגון: פיגור ופער בין הילד לעומת יתר תלמידי כיתתו למרות המאמצים הרבים שהוא משקיע, הבעה מוגברת של תסכול מהחומר הנלמד, התחמקות מביצוע מטלות לימודיות, השקעה מוגזמת בניסיון להבין את החומר, הישגים לימודיים נמוכים יחסית לפוטנציאל האינטלקטואלי ועוד.

    קידום אתרים קידום אתרים