חפשו כל דבר:

מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

  לפרטים ולקביעת תור

  השאירו את הפרטים הבאים

   סוגי דיסלקציה

   דיסלקציה זוהי הגדרה רחבה למספר רב של תופעות המתרחשות בהקשר של קשיי קריאה, הבנה, ודיבור. אנו רואים מגוון רחב של בעיות בקרב הלוקים בדיסלקציה ונוהגים לסווג אותם לתת-קטגוריות כדי לקבל אבחנה מדויקת יותר. זאת, על מנת למצוא דרכים טובות להתמודדות ולטיפול אינדיבידואלי ומותאם. מעוניינים גם אתם לקבל אבחון מדויק? ברצונכם לקבל סיוע מותאם לכך? מוזמנים לפנות אל מכון זרחין.

   אילו סוגי דיסלקציה קיימים?

   דיסלקציה פונולוגית

   אחד התחומים שמהם השפה מורכבת הוא פונולוגיה, כלומר תורת ההגה, עיצורים ותנועה. בדיסלקציה פונולוגית קיימת פגיעה בתחום הקולי, הפונולוגי. הקושי מתבטא במודעות לכל הצלילים המרכיבים את המילה. ילדים קטנים מתקשים בלזכור שירים וחרוזים, קושי ברכישת כתיבה וקריאה, קושי בקליטה והבנה מילולית. ישנו קושי ביכולת לפרק את רצף המילים שנשמע בדיבור למרכיביו. בגילאים מבוגרים יותר הדיסלקציה הפונולוגית באה לידי ביטוי בקשיים בפענוח הקול ובהפעלת מיומנויות קריאה ואיות שכבר נרכשו, בקושי ברכישת איות ובניסוח מסורבל. הקשיים נגרמים כתוצאה מחוסר יעילות תהליכי העיבוד הקוליים במוח.

   אגנוזיה ויזואלית לאותיות

   זוהי בעיה ביכולת לזהות אותיות כתוצאה מראיה ויזואלית, וכתוצאה מכך חוסר היכולת לקרוא את המילים. המאובחנים מונחים לזהות אותיות בהקשר לחושים אחרים כמו חוש מישוש ותנועה.

   דיסלקציה לקסיקלית

   בדיסלקציה לקסיקלית הקושי הוא בהבנת הנקרא וכן קושי בהבנה ובהיכרות עם מילים חדשות. היא מתבטאת בהשמטה של אותיות בצד הפחות נקרא של המילה. ישנה גם תופעה של החלפת אותיות משני צדי המילה.

   דיסלקציית שיכול אותיות

   בדיסלקציה הזו רואים שיכול אותיות. המאובחן יכול להקריא מילה ולערבב את האותיות בה, כך שתשמע אחרת ותהיה בעלת משמעות אחרת.

   דיסלקציה ויזואלית

   זוהי דיסלקציה המאופיינת בהקראת מילה אחרת דומה למילה הכתובה וההבנה של הטקסט מתרחשת לפי הקריאה השגויה.

   דיסלקציית עומק

   הדיסלקציה הזו באה לידי ביטוי כשמילה כתובה נקראת כמילה אחרת הדומה מבחינת הקשר. למשל צמר יקרא כבשה ורינה תיקרא שמחה. לפעמים הקוראים מקריאים הסבר למילה ולא את המילה עצמה.

   דיסלקציית גישה למשמעות

   בדיסלקציה הזו הקוראים יכולים לקרוא כל מילה באופן הנכון אך מבלי להבין את המשמעות שלה.

   ישנה גם תופעה של דיסלקציה משולבת, כלומר המאובחן לוקה ביותר מסוג אחד של דיסלקציה.

   ישנן גישות נוספות לסיווג הדיסלקציה וסוגים נוספים המפרטים יותר ויותר את רמת הדיסלקציה. בנוסף, יש הכוללים תחת הגדרת הדיסלקציה גם את תופעת האלקציה, שהיא הפרעת קריאה קוגניטיבית נרכשת, למשל כתוצאה מפגיעת ראש או הפרעה נוירולוגית, לאחר שמיומנויות הקריאה כבר נרכשו. הדיסלקציה מתבטאת ברמות שונות ועל כן ככל שרמת האבחון תהיה יותר מדויקת כך יוכלו לסווג את המאובחן בצורה המיטבית.

   מבולבלים? בואו לקבל עצה של מומחה:

    קידום אתרים קידום אתרים